Çalı Türü Bitkiler

Çalı Türü Bitkiler

Abelia Grandiflora ''Kaleidoscope''

Abelya (güzellik çalısı) Caprifoliaceae familyasındandır. Yazın başlangıcından sonbaharın sonuna kadar beyaz renkli, küçük çan biçiminde, 1 cm büyüklüğünde hoş kokulu çiçekler açar.

Azalea Japonica (Açelya-Ormangülü)

Açelya ormanlarda, kayalık akarsu kıyılarında, bataklık ve gölge yerlerde yetişir. Bahar ya da yaz aylarında pembe, altın sarısı, ateş kırmızısı ve portakal renginin bütün tonlarında ya da beyaz renkte çiçekler açan küçük çalılık bitkilerdir.

Agapanthus (Şefkat Çiçeği)

Bu bitki her yıl ilkbahar ve yaz aylarında mavi çiçeklerini açtırır ve bu çiçekleriyle uzunluğu 1 metreye kadar ulaşır. Yaprakları her daim yeşil kalır yaprakları zambak yaprağına benzer.

Buxus Sempervirens Pyramidalis (Şimşir)

Genel olarak çalı nadiren ağaççık formunda herdem yeşil bitkilerdir. Yaprakları derimsi, tam kenarlı ve tüysüzdür. Gölgeye dayanıklı, yavaş büyüyen nemli besin maddelerince zengin toprakları tercih eder. Şimşirgiller familyasından genellikle 1 m'ye kadar boylanan bir şimşir türüdür.

Berberis Thunbergii Atropurpurea Nana (Kadın Tuzluğu)

Berberis (kadın tuzluğu) yaz kış yeşil veya yazın yeşil dikenli çalı formunda olan bir bitkidir.

Callistemon

Callistemon Leavis (Fırça Çalısı)

Fırça çalısı, Avustralya kökenli, 8 m boylanabilen, herdem yeşil, çalı veya ağaççık formlu odunsu bir süs bitkisidir. Dallar gençken ülgerlidir.

Cotinus coggygria

Cotinus Coggygria (Bulut Ağacı-Duman Ağacı)

Bulut ağacı, ilkbaharda yaprak açmaya başlayan bir ağaçtır. Yapraklar ilk çıktığında bordo renkte olur. Daha sonra Mayıs ayına doğru çiçekleri açar ve Temmuz ayına kadar bu çiçekleri ağaçtan kaybolmaz.

Cortaderia selloana

Cortaderia selloana (Pampas Otu)

Keskin yaprak kenarlarına sahip bir bitkidir. 50 cm boyundadır. Saksıdadır, 4 mevsim dikilebilir. Çok sağlam, güçlü çayır formunda, içinden geçilemeyecek kadar yoğun bir bitki olan saz püskülünün yaprakları her dem yeşildir.

Cornus Alba Sibirica (Süs Kızılcığı - Sarı)

Süs Kızılcığı Mart-nisan ayları arasında çiçek açan, 2-7 m boyunda, karşılıklı yapraklı ve yaprak döken küçük bir ağaç. Genç dallar az çok tüylüdür.

Mart-nisan ayları arasında çiçek açan, 2-7 m boyunda, karşılıklı yapraklı ve yaprak döken küçük bir

Cornus Alba Sibirica (Süs Kızılcığı - Kırmızı)

Süs Kızılcığı Mart-nisan ayları arasında çiçek açan, 2-7 m boyunda, karşılıklı yapraklı ve yaprak döken küçük bir ağaç. Genç dallar az çok tüylüdür.

Altuni Çıtır Taflan

Euonymus Microphyllus Pulchellus Aureus (Altuni çıtır taflan)

Çıtır Taflan bir çalı bitkisidir. Altuni Çıtır Taflan da denir. Peyzajda bordür kenarlarında, bahçelerde, süs bitkisi olarak kullanılmaktadır. Bodur bir cins olduğundan fazla uzamaz.

Euonymus Japonica Aurea (Altuni Taflan)

Gold Taflan (Altuni Taflan), Euonymus Japonica Aurea: Yapraklar basit oval 2-15 cm büyüklüğünde yeşil, sarı, alacalı, altuni, gümüşi renklerde olabilir. Genellikle yaprak kenarları dişlidir. Bazı türlerinde yaprak renkleri sonbahar renklenmesi gösterirler.

Euonymus Japonica Microphyllus Variegata Gümüşi Taflan

Küçük çalı şeklinde tutulabildiği gibi, izin verilirse 3 metreye kadar uzayabilir. Kış soğuklarına dayanıklığı -20°C derecedir.

Festuca Glauca

Festuca Glauca (Mavi Çim)

Mavi Çim renginden dolayı süs çimi olarak kullanılır. Bahçelerde mavi ve yeşil görüntüsü ile hoş bir görüntü oluşturur.  Genellikle kaya bahçelerinde tercih edilir.

Gaura

Bir bahçe bitkisi olan gaura çok sıcak yaz günlerinde bile ilkbahar güzelliklerini andıran çiçekli dallarıyla ferahlatıcı görüntü verir. Bahçelere ortalama 60cm mesafelerle dikilmelidir. Balkon ve teras saksılarında yetiştirmeye de gayet uygundur.

Juniperus Chinensis (Yeşil Ardıç)

Yeşil Ardıç taşlı, killi, milli ve kumlu topraklarda yetiştirmeye uygundur. Toprağı hafif nemli kalacak şekilde sulanmalıdır.

Juniperus Horizontalis Blue Chip

Juniperus Horizontalis Blue Chip (Mavi Sürünücü Ardıç)

Mavi Sürünücü Ardıç bir güneş aşığı olan bu bitki, ortalama, orta nemli, iyi drene edilmiş topraklarda kolayca yetiştirilir

Juniperus Horizontalis Golden Carpet

Juniperus Horizontalis Golden Carpet (Sarı Sürünücü Ardıç)

Sarı Sürünücü Ardıç tam güneşte yanmayan parlak altın yapraklı, alçak, yayılan yaprak dökmeyen bir çalıdır. Kışın, yeiş ve yeşil alt tonlarla, koyu altın ve somon-turuncu renge döner.

Lagerstroemia indica

Lagerstroemia Indica (Çalı Oya)

Oya ağacı boyu yaklaşık 6 metre, çapı 3 yaklaşık 3 metre kadar olabilen ve küçük yuvarlak bir tepesi olan bir süs bitkisidir.

Lavandula Angustifolia (Lavanta)

Lavanta cinsi üyeleri, çalı görünümlü, toplu başak biçiminde mavi, morumsu ya da kırmızı çiçekler açan bitkilerdir. Lavanta, dağlarda, 1000–1800 m arasında yüksekliklerde yetişir.

Lonicera Nitida (Bodur Hanımeli)

Boyları 2-3 metreye kadar büyüyebilmektedir. Yaprakları küçük ve parlak yeşil renktedir. Yayılıcı çalı bir bitkidir. Kokulu ve beyaz renkte çiçekleri vardır. Lonicera, güneşli veya yarı gölge alanlarda büyütülmeye uygundur. Kuraklığa dayanıklılığı fazladır. Arsız bir bitkidir.

Loropetalum

Kışında dahil olmak üzere sürekli yapraklıdır. Baharda yoğun olmak üzere devamlı çiçeklidir. Çiçekleri koyu pembedir. Yeni çıkan yaprakları mor renktedir.

Nandina Domestica Twilight (Cennet Bambusu)

Bilimsel adı Nandina domestica olan cennet bambusu nandina ismiyle de bilinir. Berberidaceae (Kadıntuzluğugiller) familyasındandır. Ana vatanı Asya’nın doğusudur. Bambu ile hiçbir alakası yoktur.Dalları dik, düz, sert ve sağlam olduğu ve pek yan dal vermediği için bambu ile benzerlik kurulmuş (yaprakları da biraz benzer). Her mevsim başka güzellikler sergilediğinden dolayı da cennet bambusu denmiştir.

Nerium

Nerium (Zakkum Çalısı)

2-3 türü bulunmaktadır. Her dem yeşil, çalı formunda olan bitkilerdir. Özellikle dere yatakları ve akarsu kıyılarında bulunan alüvyonlu toprakları sever.

Photinia Fraseri Little Red Nana (Bodur Alev Çalısı)

Alev çalısı , bahçe düzenleme ve güzelleştirme çalışmalarında sıkça tercih edilen dayanıklı bir dış mekan süs bitkisidir. Bodur bir yapıya sahip olan alev ağacı, her zaman yeşil kalabilen bir bitkidir. Genellikle nemli toprakları tercih eden bu bitki türü, ayrıca bol güneşten hoşlanır. Nisan ve mayıs aylarında çiçek açan alev ağacı adını kırmızı uç yapraklarından almaktadır.

Photinia Fraseri Red Robin (Alev Çalısı)

10 m.'ye kdar boylanabilen, 5 m.'ye kadar taç çapı yapa bilen, boylu çalılardır. Gövde kahverengidir ve çelik ile üretilirler. Yapraklar parlak yeşil renkte kalın, kenarlara düzenli dizilişlidir. Yeni sürgünler alev kırmızısı renktedir. Bitkinin adı buradan gelmektedir.

Phormium Tenax (Yeni Zelanda Keteni)

Yeni Zelanda Keteni (Phormium tenax) önemli bir lif bitkisi ve popüler bir süs bitkisi olan her daim yeşil bir bitkidir.

Pittosporum Tobira Nana

Pittosporum tobira nana (Bodur Yıldız Çalısı Pitos)

Uygun koşullarda 80-100 cm boy, 150-200 cm çap yapan, çok dallı, dalları yanlara doğru eğimli büyüyen bodur bir türdür.

Ophiopogon japonicus 'Nigrescens'

Ophiopogon japonicus 'Nigrescens' (Siyah Çim)

Kara çim siyaha yakın koyu bordo yaprak rengiyle özel bir bitkidir.

Thuja Orientalis Aurea Compacta Nana (Altuni Top Mazı)

Altuni Top Mazı genellikle piramitsi bir görünüm sergileyen mazı ağaçlarının ince, pulsu bir dış kabuğu ve lifli bir iç kabuğu vardır. Top Mazı genetİğinde kendıne özgü yuvarlak forma sahiptir. Dalları yukarı doğru yönelmiştir. Yaprakları kokuludur.

Weigela florida (Vangelya Gelin Tacı)

1,5 metre boylanabilen yaprak döken çalı formlu bitkilerdir. Yeşil yaprakları çok kısa saplı, uzun yumurta ya da elips biçimli, üst yüzü yeşil ve tüysüz, alt yüzü tüylüdür. Çan şeklinde çiçekleri beyaz, kırmızı ve pembe renklidir.

Viburnum Tinus

Viburnum opulus (Kış Kartopu)

Kartopu bitkisinin vatanı Güney Avrupa’nın Akdeniz kıyılandır. Ülkemizin tüm sahil kesimlerinde doğal olarak yetişir. 4 mevsim yeşil ve çok yıllık bir bahçe çalısıdır. Yaprak dökmez. 2,5 metre boy ve 2,5 metre çap yaparlar.

Viburnum-Licidum (Yağlı Kartopu)

Her dem yeşil veya yazın yeşil çalı formundaki bitkilerdir. Yaprakları karşılıklı dizilmiş, kenarları dişli veya dilimlidir. Çiçekleri yuvarlak, şemsiye biçiminde, meyveleri siyah, sarı, kırmızı renkli ve üzümsü meyve durumundadır.

Yeşil Çim

Yeşil çim bahçenize, parkınıza veya sahanıza serilebilen, anında yeşil görüntü, sağlıklı, hijyenik ve güvenli hareket alanları oluşturulabilir.

WhatsApp Yardım Hattı